Bugun...


DERE YATAĞINDAKİ AĞAÇLAR RİSK YARATIYOR

DERE YATAĞINDAKİ AĞAÇLAR RİSK YARATIYOR

Geçtiğimiz haftalarda  Kastamonu’nun yaşadığı sel felaketinde çekilen görüntülerin odağında  köprüyü tıkayan ağaç parçaları yer almıştı.

Selin ilk anlarında bir köprünün altında tıkanan ağaç ve tomruk parçalarının barajlanma etkisi ile köprüyü tıkadığı ve sel sularının burada iyice kuvvetlenerek ilçeye yöneldiği görülüyordu. Yoğun yağışlardan sonra sel tehlikesi ile karşı karşıya kalan Karabük’te de böyle bir felaketin yaşanmayacağının garantisi bulunmuyor. Karabük’ün merkezinden geçen Araç çayındaki ağaçlar; olası bir sel tehlikesinde yerleşim birimlerini tehdit ediyor.

Karabük il merkezinden geçen Araç çayında kendiliğinden yetişen ağaçlanmalar gerçekleşirken, oluşan ağaçlanmalar dere yatağının hidrolik kesitinin daralmasına, seddelerin stabilitesinin bozulmasına sebebiyet veriyor. Buna bağlı olarak yaşanacak ani taşkınlarda Karabük il merkezinde can ve mal güvenliği açısından büyük risk taşıyor.  Bu olumsuzlukların engellenmesi, olası bir sel felaketinde bilanço boyutunu ikiye katlanmaması için bu ağaçların kesilmesi ve oradan uzaklaştırılmasının gerektiği öneriliyor.


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ8 + 1 =
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
VİDEO GALERİ
SON YORUMLANANLAR HABERLER
YUKARI